Infolinia 800-800-590 info@krakowskiinternet.pl

Internet światłowodowy

Internet światłowodowy


Technologia GPON:

O technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network) / FTTH (Fiber to the Home).

GPON działa w oparciu o Pasywną Sieć Optyczną (PON), w której sygnał jest przekazywany z koncentratora OLT (Optical Line Terminal) poprzez sieć pasywną ODN (Optical Distribution Network) do końcówek abonenckich ONT (Optical Network Terminal).

OLT (Optical Line Terminal) to koncentrator, do którego schodzą się włókna magistralne ze spliterów optycznych. Jednostka OLT posiada karty z portami GPON, obecnie stosuje się karty 8 i 16 portowe.

ONT (Optical Network Terminal) lub ONU (Optical Network Unit) – to zakończenie sieci – jednostka abonencka. Posiada wbudowany przetwornik optyczny, a także w zależności od modelu może mieć kilka portów GigabitEthernet, WiFi, porty RJ45 na potrzeby podłączenia telefonu.

ODN (Optical Distribution Network) – Optyczna sieć dystrybucyjna bazująca na kablach światłowodowych jednomodowych oraz spliterach.

Światłowód – przeźroczysta zamknięta struktura z włókna szklanego wykorzystywana do propagacji światła jako nośnika informacji. Do transmisji danych, zamiast prądu elektrycznego, wykorzystywana jest modulowana fala świetlna, której źródłem może być laser półprzewodnikowy lub dioda LED.

GPON wykorzystuje światłowód jednomodowy do transmisji dwukierunkowej dzięki multiplikacji z podziałem długości fal (WDM). Standard zdefiniował 3 długości fal:

Od ONT do OLT: 1310 nm (1260 nm do 1360 nm)
Od OLT do ONT: 1490 nm (1480 nm do 1500 nm)GPON wykorzystuje światłowód jednomodowy do transmisji dwukierunkowej dzięki multiplikacji z podziałem długości fal (WDM). Standard zdefiniował 3 długości fal:

Od ONT do OLT: 1310 nm (1260 nm do 1360 nm)
Od OLT do ONT: 1490 nm (1480 nm do 1500 nm)

Do rozdzielenia sygnału w sieci GPON na poszczególne segmenty sieci oraz do końcówek abonenckich służą splittery optyczne.

Splitter optyczny to urządzenie pasywne (bierne) czyli nie wymagające zasilania, które rozdziela moc sygnału optycznego światłowodowego niesionego po jednym włóknie wejściowym na dwa włókna wyjściowe lub więcej. Optyczna moc wejściowa zwykle dzielona jest równomiernie między dwoma włóknami wyjściowymi. Obecnie najczęściej są stosowane splittery 1/2, 1/8 oraz 1/16.


Sprzęt:

Abonenckie Terminale Optyczne GPON:

  • Tenda G103 to terminal ONT GPON wyposażony w jeden gigabitowy port Ethernet. Jest zgodny z ITU-T G.984, wspiera zdalne zarządzanie OMCI, współpracuje z OLT Huaweia, ZTE i Dasana. Urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem do sieci FTTH, oferuje przepustowość do 2,5 Gb/s w downstreamie i 1,25 Gb/s w upstreamie połączenia światłowodowego, na maksymalną odległość 20 km. Oferowany produkt posiada zarządzanie poprzez Web, umożliwia monitorowanie mocy optycznej. 

(Tenda G103)


  • Huawei EchoLife HG8310M to terminal ONU przeznaczony do użycia w sieciach FTTH. Wyposażony został w port GPON SC/UPC oraz gigabitowy port Ethernet. Urządzenie wyróżnia się bardzo małymi rozmiarami, jego ustawienie u klienta nie sprawia żadnych problemów. Terminal oferuje wysoką wydajność przełączania i bardzo dużą przepustowość, spełniającą nawet największe wymagania. Zasilany jest zasilaczem 12V 0.5A.

(Huawei EchoLife HG8310M)


Router (opcja dodatkowa):

  • Aby ułatwić współpracę w świadczeniu usługi, oferujemy opcję Instalacji bez Routera. Pozwala to na dobranie sprzętu przez Abonenta do indywidualnych potrzeb. Jest to także korzystna opcja w wypadku gdy Abonent posiada już własny sprzęt z wejściem WAN RJ45 (Ethernet 100/1000 Mbps)
  • Dla Abonentów szukających ekonomicznej wyboru, oferujemy Router WIFI pracujący w częstotliwości 2,4 GHz. Router dedykowany dla usług do 100 Mbit

(Phicomm KE 2M)

  • Dla Abonentów oczekujących wysokiej wydajności, oferujemy Router WIFI pracujący w częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Router dedykowany dla usług powyżej 100 Mbit. 

(Phicomm KE 2P)